A A A
Światowe Dni Młodzieży

W naszej gminie mieszkało prawie 700 młodych, którzy przyjechali na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Pielgrzymi podkreślali wielką gościnność i serdeczność, z jaką zostali przyjęci.

Zakończone właśnie Światowe Dni Młodzieży były wielkim świętem dla młodych z całego świata, którzy przybyli na spotkanie z papieżem Franciszkiem, ale i był to wyjątkowy czas dla mieszkańców – także naszej gminy. W Słomnikach oraz w budynku dla sportowców w Polanowicach (parafia Goszcza) gościliśmy około 350 Francuzów, głównie z diecezji Nanterre w metropolii paryskiej; w Prandocinie – 200 Polaków z diecezji lubelskiej, ale także osoby z Ukrainy, zaś w szkole w Smrokowie – 40 młodych z Ameryki Południowej oraz grupę Polaków z diecezji bydgoskiej.

Plan dnia pielgrzyma

Pielgrzymi do Krakowa udawali się zazwyczaj dopiero w godzinach popołudniowych. Dzień zaczynali od śniadania w miejscu zakwaterowania. Następnie, zabierając ze sobą przekąski oraz wodę mineralną w dowolnej ilości, udawali się do kościołów na katechezę połączoną z mszą świętą. W naszej gminie miały one miejsce od środy do piątku w kościele w Prandocinie – dla Polaków – oraz w Słomnikach – dla Francuzów. Młodzi kwaterujący w szkole w Smrokowie udawali się na nabożeństwa do Skały – parafia Czaple Wielkie, na terenie której leży szkoła w Smrokowie, należy do dekanatu skalskiego.

Nabożeństwa miały bardzo uroczysty charakter i przepiękną oprawę muzyczną. Szczególnie Francuzi są bardzo spontaniczni i żywiołowi, na słowa kapłana reagowali często okrzykami i oklaskami. Msze prowadzili bp Georges Pontier – arcybiskup Marsylii, przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji, bp Jean-Pierre Batut – biskup diecezji Blois w metropolii Tours, bp Michel Dubost – biskup diecezji Évry-Corbeil-Essonnes w metropolii paryskiej.

Po modlitwie pielgrzymi spożywali obiad, a następnie udawali się na ul. Kolejową, gdzie pociągami dedykowanymi udawali się do Krakowa na spotkania z papieżem Franciszkiem. Maszerowali w towarzystwie flag w barwach swoich krajów, często ze śpiewem na ustach. Także dzięki temu atmosfera święta udzielała się również mieszkańcom. Do miejsc zakwaterowania wracali późnym wieczorem, gdzie na ul. Kolejowej autobusami byli odwożeni na nocleg.

Ujęci gościnnością

Pielgrzymi podkreślali otwartość i niezwykłą gościnność mieszkańców naszej gminy. Przychodzili oni często do miejsc zakwaterowania młodych, niosąc im poczęstunek. Wiele osób uczestniczyło także w mszach i katechezach. Mieszkańcy, którzy przyjmowali młodych w domach, opiekowali się swymi podopiecznymi, dbając, by niczego im nie brakowało; często podwozili ich także do miejsc katechez. Francuzi podczas mszy w piątek, w której uczestniczył burmistrz Paweł Knafel, gromkimi brawami i słowami uznania pokazali swą wdzięczność za otwartość i gościnne przyjęcie. Burmistrz Knafel zwracając się do pielgrzymów, wyraził swój podziw dla młodych m.in. za to, że tak pięknie potrafią manifestować swoją wiarę.  Poprosił ich, by słuchając papieża Franciszka, pamiętali także o św. Janie Pawle II, inicjatorze ŚDM.

Pielgrzymi podziękowania złożyli także na ręce księży proboszczów parafii, które gościły młodych.

Ogromną pomoc dla pielgrzymów świadczyło kilkudziesięciu wolontariuszy, którzy m.in. służyli młodym za przewodników oraz pomagali w pokonywaniu bariery językowej. Wolontariuszami byli głównie studenci oraz uczniowie szkół średnich. Otrzymali oni specjalne podziękowania podczas ostatniej, sobotniej mszy świętej, zarówno w Słomnikach jak i w Prandocinie.

Służby podczas ŚDM

Galeria zdjęćSłużby policyjne pilnowały porządku i bezpieczeństwa podczas ŚDM. Wozy policyjne patrolowały teren w pobliżu miejsc zakwaterowania oraz tam, gdzie odbywały się spotkania młodych. Jednostki OSP w Słomnikach, Miłocicach, Wężerowie, Niedźwiedziu i Waganowicach były w stanie gotowości bojowej przez cały okres trwania ŚDM. Służby medyczne w Słomnikach udzielały pomocy każdemu potrzebującemu – głównie były to dolegliwości wywołane upałem.  Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej na bieżąco monitorował sytuację związaną z wywozem nieczystości oraz opróżnianiem koszy na śmieci. Koordynacja przedsięwzięcia przebiegała sprawnie, szybko reagowano na wszelkie incydenty. Wdzięczność i zadowolenie pielgrzymów jest niewątpliwie dla nas największą satysfakcją.