Szlak zaczyna się w Sandomierzu, a kończy w Krakowie; na jego trasie znajduje się 12 świątyń poświęconych św. Jakubowi Apostołowi. Jeden z piękniejszych jego fragmentów przebiega przez Gminę Słomniki i jej obrzeża na odcinku Szczepanowice–Polanowice–Zalesie (8 km). Trasa wśród wspaniałych lasów, bujnych łąk i pól.
Małopolska Droga św. Jakuba jest jednym z odcinków Camino de Santiago, której długość w Polsce wynosi już ponad 3500 km i wciąż jest poszerzana. Trasa Małopolskiej Drogi św. Jakuba nawiązuje do średniowiecznego traktu handlowego prowadzącego skrajem doliny Wisły od Sandomierza do Krakowa, a jego długość wynosi 206 km. Wyznaczona została tak, by przebiegała przez wszystkie historyczne miejsca związane z dawnym pielgrzymowaniem, którego celem jest grób św. Jakuba w Santiago de Compostela. Najbliższy kościół św. Jakuba znajduje się w Więcławicach Starych.
Małopolska Droga jest dobrze oznaczona jakubowymi muszlami oraz charakterystycznymi żółtymi strzałkami. Na trasie ustawiono także kilkadziesiąt betonowych drogowskazów z jakubowymi muszlami. Strzałki ustawione są zawsze w jednym kierunku, na zachód – do katedry w Santiago.
Trasa Szczepanowice–Polanowice–Zalesie (8 km)
Do najbardziej malowniczych etapów należy droga z Niegardowa do Więcławic Starych. Odcinek Szczepanowice–Polanowice–Zalesie przebiega wśród pofalowanych pól i łąk oraz przepięknych lasów.
W Szczepanowicach na głównym skrzyżowaniu we wsi podziwiać można piękną drewnianą kapliczkę pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Kapliczka powstała w XIX w. z inicjatywy mieszkańców, którzy ją wybudowali i pielęgnowali. W 2012 r. została wyremontowana. W środku jest piękny XIX-wieczny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, który przy okazji remontu został odrestaurowany.
Niedaleko stąd na wysokim wzgórzu znajduje się zbiorowa mogiła 49 żołnierzy rosyjskich i austriackich, którzy zginęli tutaj w potyczce podczas I wojnie światowej.
Wędrując dalej szlakiem przez kompleks leśny Polanowice–Goszcza mijamy kapliczkę św. Huberta, patrona myśliwych. Stanowi ona ulubiony cel spacerów okolicznych mieszkańców. Obok kapliczki na drzewie wisi ikona św. Mikołaja z wizerunkiem św. Huberta w prawym dolnym rogu, umieszczona tu prze leśników w 1996 r. Ten odcinek Drogi św. Jakuba jest bardzo dobrze przygotowany z myślą o pielgrzymach i turystach; są ławeczki, miejsce na ognisko a także tablica informacyjna o Małopolskiej Drodze Św. Jakuba. Las przecinają także szlaki do uprawiania Nornic Walking. Wychodząc z lasu, muszelkowy szlak zmierza do Więcławic Starych, gdzie mieści się diecezjalne sanktuarium św. Jakuba Apostoła.
Camino de Santiago – Droga św. Jakuba – to jeden z najważniejszych, chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Istniejący od ponad 1000 lat przebiega przez niemal całą Europę, kończąc się w katedrze w Santiago de Compostela przy grobie św. Jakuba Starszego Apostoła.
http://www.malopolskadroga.swjakub.pl/