A A A
Droga św. Jakuba

Szlak zaczyna się w Sandomierzu, a kończy w Krakowie; na jego trasie znajduje się 12 świątyń poświęconych św. Jakubowi Apostołowi. Jeden z piękniejszych jego fragmentów przebiega przez Gminę Słomniki i jej obrzeża na odcinku Szczepanowice–Polanowice–Zalesie (8 km). Trasa wśród wspaniałych lasów, bujnych łąk i pól.

Małopolska Droga św. Jakuba jest jednym z odcinków Camino de Santiago, której długość w Polsce wynosi już ponad 3500 km i wciąż jest poszerzana. Trasa Małopolskiej Drogi św. Jakuba nawiązuje do średniowiecznego traktu handlowego prowadzącego skrajem doliny Wisły od Sandomierza do Krakowa, a jego długość wynosi 206 km. Wyznaczona została tak, by przebiegała przez wszystkie historyczne miejsca związane z dawnym pielgrzymowaniem, którego celem jest grób św. Jakuba w Santiago de Compostela. Najbliższy kościół św. Jakuba znajduje się w Więcławicach Starych.

Małopolska Droga jest dobrze oznaczona jakubowymi muszlami oraz charakterystycznymi żółtymi strzałkami. Na trasie ustawiono także kilkadziesiąt betonowych drogowskazów z jakubowymi muszlami. Strzałki ustawione są zawsze w jednym kierunku, na zachód – do katedry w Santiago.

Trasa Szczepanowice–Polanowice–Zalesie (8 km)

Do najbardziej malowniczych etapów należy droga z Niegardowa do Więcławic Starych. Odcinek Szczepanowice–Polanowice–Zalesie przebiega wśród pofalowanych pól i łąk oraz przepięknych lasów.

W Szczepanowicach na głównym skrzyżowaniu we wsi podziwiać można piękną drewnianą kapliczkę pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Kapliczka powstała  w XIX w. z inicjatywy mieszkańców, którzy ją wybudowali i pielęgnowali. W 2012 r. została wyremontowana. W środku jest piękny XIX-wieczny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, który przy okazji remontu został odrestaurowany.

Niedaleko stąd na wysokim wzgórzu znajduje się zbiorowa mogiła 49 żołnierzy rosyjskich i austriackich, którzy zginęli tutaj w potyczce podczas I wojnie światowej.

Galeria zdjęćWędrując dalej szlakiem przez kompleks leśny Polanowice–Goszcza mijamy kapliczkę św. Huberta, patrona myśliwych. Stanowi ona ulubiony cel spacerów okolicznych mieszkańców. Obok kapliczki na drzewie wisi ikona św. Mikołaja z wizerunkiem św. Huberta w prawym dolnym rogu, umieszczona tu prze leśników w 1996 r. Ten odcinek Drogi św. Jakuba jest bardzo dobrze przygotowany z myślą o pielgrzymach i turystach; są ławeczki, miejsce na ognisko a także tablica informacyjna o Małopolskiej Drodze Św. Jakuba. Las przecinają  także szlaki do uprawiania Nornic Walking. Wychodząc z lasu, muszelkowy szlak zmierza do Więcławic Starych, gdzie mieści się diecezjalne sanktuarium św. Jakuba Apostoła.

Camino de Santiago – Droga św. Jakuba to jeden z najważniejszych, chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Istniejący od ponad 1000 lat przebiega przez niemal całą Europę, kończąc się w katedrze w Santiago de Compostela przy grobie św. Jakuba Starszego Apostoła.

http://www.malopolskadroga.swjakub.pl/