A A A
Kościół w Prandocinie

Przebiegający przez 4 województwa Południowo-Zachodni Szlak Cysterski łączy obiekty cysterskie i pocysterskie głównie z epoki baroku. W Prandocinie w Gminie Słomniki podziwiać można wyjątkową perłę architektury romańskiej: XIII-wieczny kościół w Prandocinie.

Szlak łączy obiekty cysterskie i pocysterskie, w większości najwyższej klasy – prawdziwe perły architektury. W 1990 roku Szlak Cysterski został wpisany do programu Europejskich Szlaków Kulturowych. Szczytną ideą jego powstania było zachowanie i prezentacja dziedzictwa materialnego i duchowego zakonu cysterskiego.

Szlak przebiega przez Gminę Słomniki, od Krakowa w kierunku Miechowa i Jędrzejowa – przechodząc w Szlak Cysterski. Jadąc na północ trasą E7 w kierunku Miechowa, 3 km od Słomnik odbijamy w prawo do Prandocina. Kościół pw. Jana Chrzciciela położony jest na niewielkim wzgórzu w centrum wsi.

Galeria zdjęćPierwsza wzmianka o kościele w Prandocinie pochodzi z 1222 roku i wiąże się ściśle z cystersami. Wtedy to biskup krakowski Iwo Odrowąż przekazał parafię prandocińską mnichom cysterskim z Mogiły, którzy już wcześniej tu rezydowali (w latach 1221–1222 cystersi z Lubiąża przybyli do pobliskich Kacic). Jest to świątynia o prostym i jasnym planie architektonicznym. Mimo późniejszych zniszczeń i działania czasu, nieprzerwanie można podziwiać m.in. zdobiony plecionką portal ze śladami ornamentyki malowanej farbami. Więcej o świątyni, kliknij – tutaj.