A A A
Szreniawa

Zapraszamy do zapoznania się raportem przyrodniczym będącym ważnym przyczynkiem do odkrywania rzeki Szreniawy od jej źródeł do ujścia do Wisły.

Szreniawa to główna rzeka naszej gminy. Choć tak mocno jest związana naszym regionem, przyrodniczo długo pozostawała nieodkryta. Raport ten przygotowany w ramach przedsięwzięcia „Wielowariantowy program inwestycyjny wraz z opracowaniem strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla zlewni rzeki Szreniawa” stanowi jedno z uzupełnień tej luki. To kompleksowa inwentaryzacja zarówno fauny jak i flory od źródeł do ujścia rzeki.

 

O wartości Szreniawy stanowi przede wszystkim jej naturalność – na wielu odcinkach nie została ona poddana procesom regulacji, co sprawia że jej przebieg ma charakter niezmieniony. Jedynym negatywnym zjawiskiem, jak piszą badacze, jest duża presja społeczności lokalnych w tym gospodarstw rolnych, co przyczyniło się do prawie całkowitego zniszczenia naturalnej roślinności łęgowej wzdłuż koryta rzeki. Mimo to roślinność, która pozostała wraz z naturalnym przebiegiem koryta, meandrami, naturalnym materiałem skalnym tworzącym dno i brzegi sprawia, że Szreniawa stanowi obecnie jeden z cenniejszych rzek jako siedliska dla ryb na terenie województwa małopolskiego.

Jak podkreślają eksperci, wszelkie działania mające na celu ochronę przeciwpowodziową powinny uwzględniać walory przyrodnicze, tak aby nie zaburzyć naturalnego charakteru rzeki będącej siedliskiem dla cennych gatunków zwierząt.

Szreniawa — inwentaryzacja przyrodnicza

Mapy przyrodnicze