A A A
Spotkanie z autorką

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk
Na kolejnym spotkaniu autorskim zorganizowanym w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w MBP w Słomnikach mieliśmy przyjemność gościć  pisarkę, której książki należą do tych najczęściej wybieranych przez czytelników naszej biblioteki – Panią Małgorzatę Gutowską-Adamczyk.

 

Autorka będąca z wykształcenia historykiem teatru pisze powieści dla dorosłych i młodzieży, scenariusze filmowe oraz teksty dziennikarskie. Spośród wszystkich książek Pani Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk wypada wymienić przede wszystkim te już uznane i nagrodzone, a więc: trzytomową „Cukiernię Pod Amorem” czyli Książkę Roku 2011 Portalu Granice.pl; jedną z jej części - powieść  „Zajezierscy”,  której Blogerzy Książkowi przyznali Złotą Zakładkę w kategoriach: Najlepsze czytadło, Najciekawszy Świat Powieści, Najbardziej wciągając książka oraz 13. Poprzeczną jako Książkę Roku 2008 w kategorii „literatura“ polskiej sekcji IBBY. Inne to: „Niebieskie Nitki”; „Serenada, moje życie niecodzienne”, wspaniała powieść w dwu tomach „Podróż do miasta świateł”, ”Fortuna i namiętności” oraz wydana we wrześniu 2015 roku - „Kalendarze”. Wśród scenariuszy filmowych powszechnie znane: „Tata, a Marcin powiedział”, „Rodziców nie ma w domu”, „Pokój na czarno” i „Na Wspólnej” (dialogi serialu w latach 2003-2008). W dorobku autorki jest również sztuka teatralna „Czterdziestka w opałach”.

Przybyli licznie na spotkanie czytelnicy przekonali się, że pisarka jest osobą bezpośrednią, ceniącą sobie bardzo kontakt z odbiorcą, dzięki temu mogli poznać nie tylko okoliczności powstawania dzieł lecz również fakty z życiu autorki. Wiele osobistych wątków zawiera też wydana w roku bieżącym książka „Kalendarze”, będąca opowieścią dorosłej kobiety, której synowie opuszczają właśnie rodzinne gniazdo oraz wspomnieniem jej radosnego dzieciństwa. „Kalendarze” odkrywają piękno zwyczajnych zapamiętanych przez dziecko rzeczy jak rozmowy przy stole, rodzinne wyprawy pociągiem do sąsiedniej miejscowości, uściski dłoni, szczęście na wyciągnięcie ręki. Opowieść ta wzrusza szczególnie osoby w tzw. „wieku 50+” odnajdujące analogie do własnego dzieciństwa. Wielu przypomina sobie wakacje u dziadków na wsi, oblicze ówczesnej szkoły, przedszkola, pochody pierwszomajowe, poprzedzone świniobiciem i przygotowywaniem ozdób na choinkę święta i mnóstwo innych realiów tamtych lat. Powieść „Kalendarze” jest już dostępna w naszej bibliotece i jej filiach. Polecamy.

M. J.