A A A
Trasa S7

W pierwszej połowie 2017 r. powinniśmy poznać wykonawców drogi tak bardzo oczekiwanej przez mieszkańców północnej Małopolski. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w 2019 r. ruszy budowa S7, która potrwa ok. 3 lata.

I etap wykopalisk został zakończony

Zakończyły się badania archeologiczne na części wyznaczonych stanowisk: w gminie Słomniki w Lipnej Woli, Widomej, Poskwitowie Starym w gminie Iwanowice, Wielkim Dole w gminie Miechów, Zastowie, Szczepanowicach, Sieciechowicach, Biskupicach oraz w Krakowie Mistrzejowicach.

Ponad 40 ha z 77 ha jest już przebadane. Udało się to tam, gdzie właściciele wyrazili zgodę na wejście na ich teren archeologów przed uzyskaniem zgody na realizację inwestycji.

Odbyły się już spotkania z mieszkańcami, którym przedstawiono możliwe rozwiązania i przebiegi trasy. Takie spotkanie odbyło się także z mieszkańcami naszej gminy. Więcej o tym spotkaniu, kliknij – tutaj.

Wykonawcy w pierwszej połowie 2017 r.

GDDKiA ogłosiła przetargi na wybór wykonawcy w systemie projektuj i buduj. Trwa odbiór „Koncepcji Programowej”. W I połowie 2017 r. powinniśmy poznać wykonawców prac. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w 2019 r. ruszy budowa, która potrwa około 3 lata.

Realizacja inwestycji podzielona została na trzy odcinki:

  • Odcinek I: S7 granica woj. świętokrzyskiego – węzeł Szczepanowice (bez węzła) – długość ok. 23,2 km
  • Odcinek II: S7 węzeł Szczepanowice – węzeł Widoma – długości ok. 14 km
  • Odcinek III: S7 węzeł Widoma (bez węzła) – Kraków (z włączeniem do węzła Igołomska) długości ok.18,3 km

S7 od Krakowa do granic województwa świętokrzyskiego ma mieć prawie 57 km długości. Powstanie jako droga dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku z możliwością rozbudowy do trzeciego na każdej z nich. Przewidziano także budowę węzłów drogowych łączących S7 z istniejącym układem komunikacyjnym.

Czy mogą być opóźnienia w budowie trasy?

Pod koniec października Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał za zasadną skargę na decyzję generalnego dyrektora ochrony środowiska, dotyczącą przebiegu trasy szybkiego ruchu S7 na odcinku między Krakowem a granicą województwa świętokrzyskiego. Postanowienie sądu oznacza, że istnieje niebezpieczeństwo opóźnień w budowie drogi.

Skargę na decyzję środowiskową złożyli mieszkańcy wsi Poradów w powiecie miechowskim, ponieważ przebieg trasy w wersji przyjętej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oznaczał konieczność wyburzenia kilku domów w tej miejscowości. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska rozważa złożenie skargi kasacyjnej. GDDKiA nie przewiduje na dziś żadnych zmian w projekcie budowy S7. Prace toczą się według przyjętego planu.