A A A

KROK I WPIS DO CENTRALNEJ EWIDENCJI I INFORMACJI O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Aby zarejestrować działalność gospodarczą jako osoba fizyczna możesz wybrać jeden z trybów postępowania:

  • Zaloguj się do Centralnej Ewidencji I Działalności Gospodarczej (skrót CEIDG), wypełnij wniosek on-line i złóż (podpisz) go elektronicznie.
  • Bez logowania się do CEIDG, przygotuj wniosek on-line i podpisz go w dowolnej gminie (zapamiętaj nr wniosku).
  • Pobierz i złóż wniosek papierowy w gminie. Gmina przekształca go na wniosek elektroniczny.
  • Prześlij wniosek listem poleconym do wybranej gminy. Podpis musi być notarialnie potwierdzony.

Wybierając pierwszy z czterech możliwych sposobów, pierwszym krokiem przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej jest wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dokonać tego można na stronie: www.ceidg.gov.pl wypełniając odpowiedni formularz. Przy pierwszym logowaniu należy założyć konto i aktywować je po otrzymaniu potwierdzenia mailowego.

W drugim przypadku, gdy nie mamy podpisu elektronicznego, bez logowania formularz można wypełnić on-line. Następnym krokiem przy rejestracji w ten sposób jest dostarczenie poprawnie wypełnionego i wydrukowanego formularza do dowolnie wybranego Urzędu Gminy, gdzie należy go podpisać w obecności urzędnika. Wniosek można również wysłać do Urzędu Gminy pocztą. W takim przypadku złożony na nim podpis musi być potwierdzony przez notariusza.

Wniosek o zarejestrowanie działalności gospodarczej można także uzyskać w wersji papierowej w urzędzie gminy. Należy go wypełnić i podpisać, a pracownik urzędu po wcześniejszym potwierdzeniu tożsamości, wprowadza dane do systemu, a dokument opatrzy bezpiecznym podpisem elektronicznym, by następnie wysłać do Ministerstwa Gospodarki.

Osoba chcąca założyć działalność gospodarczą może także założyć tzw. profil zaufany. Należy go jednorazowo, osobiście potwierdzić w Urzędzie skarbowym bądź Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Profil ten można założyć za pomocą elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Udogodnienie to pozwala na późniejszą możliwość przesyłania dokumentów (formularzy) bez wychodzenia z domu.

KROK II WIZYTA W ZUS-IE

Następnym krokiem jest wizyta w ZUS-ie, ponieważ CEIDG przesyła tam tylko informację o tym, że powstała nowa firma, jako płatnik składek. Trzeba natomiast dokonać zgłoszenia przedsiębiorcy jako ubezpieczonego. Tego zgłoszenia dokonuje się w terminie 7 dni od założenia firmy, we właściwym dla miejsca zamieszkania oddziale ZUS, na druku ZUS ZUA.

W przypadku gdy jest to nasza pierwsza działalność gospodarcza, potrzebny będzie unikalny numer REGON. Zostanie on nadany w ciągu 7 dni od przesłania przez CEIDG wniosku do Urzędu Statystycznego. Uzależnione jest to od ilości wniosków, jednak zazwyczaj trwa to około 2 dni roboczych. CEIDG przesyła do naszego aktualnego Urzędu Skarbowego wniosek CEIDG-1 z formą opodatkowania, która została przez nas wybrana i zaznaczona we wniosku. Nie ma obowiązku wizyty w Urzędzie Skarbowym chyba, że mamy zamiar zostać płatnikami podatku VAT. W tym przypadku niezbędne jest wypełnienie druku VAT –R, który należy złożyć we właściwym Urzędzie Skarbowym wraz z uiszczeniem odpowiedniej opłaty.

KROK III PIECZĄTKA FIRMOWA

Powinno się na niej umieścić: pełną nazwę firmy wraz z imieniem i nazwiskiem przedsiębiorcy, adres siedziby, NIP oraz REGON. Może się na niej znaleźć również telefon, faks czy adres e-mail. Po Przy założeniu firmowego konta bankowego należy poinformować o tym fakcie Urząd Skarbowy oraz ZUS, wypełniając wniosek aktualizacyjny CEIDG.

Wszystkie potrzebne adresy instytucji – patrz linki na górnej belce strony.

Pomoc przy założeniu działalności gospodarczej można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Słomnikach:

Piotr Kurkiewicz pokój nr 34, tel. 12 3881102, wew. 134.

Położenie

Administracyjnie Gmina Słomniki leży w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim i stanowi odrębną jednostkę samorządu terytorialnego. Gmina Słomniki sąsiaduje z gminami: Gołcza, Iwanowice, Kocmyrzów-Luborzyca, Koniusza, Miechów i Radziemice.

 Położenie gminy

Sieć transportowa

Drogi

Istniejąca sieć drogowa zapewnia Gminie Słomniki połączenia w poszczególnych miejscowościach (zlokalizowanych w granicach administracyjnych gminy) i pomiędzy nimi, a poprzez połączenia z drogami powiatowymi, wojewódzką i krajową zapewnia połączenie z regionalnymi i ponadregionalnymi ośrodkami gospodarczymi.

Miasto Słomniki zlokalizowane jest w odległości ok. 36 km od autostrady A4 (Kraków).

A4 jest częścią biegnącej z Europy Zachodniej na Ukrainę trasy, leżącej w Trzecim Transeuropejskim Korytarzu Transportowym.

 Trasa S7

Przez Słomniki przebiega także droga krajowa nr 7: Chyżne—Kraków—Słomniki—Warszawa—Gdańsk o łącznej długości ok. 780 km. Droga ta jest rozbudowywana do parametrów drogi ekspresowej — wówczas zmienia numer na S7.

Odległość miasta Słomniki od najbliższego odcinka drogi krajowej nr 7 o parametrach drogi ekspresowej wynosi ok. 30km.

Słomniki leżą na trasie krajowej nr 7 Kraków—Warszawa i oddalone są od Krakowa o 20 km.

Trwają prace nad projektem odcinka trasy ekspresowej S7 —od węzła Igołomskiego w Krakowie do Moczydła na granicy z województwem świętokrzyskim

Komunikacja kolejowa

Przez Słomniki przebiega dwutorowa, zelektryfikowana linia kolejowa nr 8 (Warszawa)–Tunel–Miechów–Kraków. Na terenie gminy zlokalizowane są cztery przystanki kolejowe: „Niedźwiedź” w Polanowicach, Słomniki Miasto, Słomniki, „Smroków” w Wężerowie, zapewniające bezpośrednie połączenie z Krakowem w czasie ok. 30 min.

Planowana jest budowa Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, prace mają rozpocząć się w 2016 r.

Komunikacja lotnicza

Miasto Słomniki zlokalizowane jest w odległości 36 km od Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków—Balice, obsługującego połączenia krajowe, europejskie i transatlantyckie.