Drukuj
Zjazd Oddziału Gminnego OSP

16 kwietnia br. w siedzibie OSP w Słomnikach odbył się zjazd Oddziału Gminnego OSP RP, na którym  wybrano nowe władze. Podsumowano także działalność  z ostatnich pięciu lat.

 

W zjeździe uczestniczyli delegaci i przedstawiciele wybrani na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w jednostkach OSP, członkowie ustępującego zarządu oraz zaproszeni goście. Wśród nich m.in. Adam Domagała, radny Sejmiku Wojewódzkiego, Paweł Polak, przedstawiciel PSP w Krakowie, Adam Adamek, przedstawiciel Zarządu powiatowego i wojewódzkiego ZOSP Kraków, Grzegorz Płażek, przewodniczący Rady Miejskiej w Słomnikach, Marek Kowalik, komendant Policji w Słomnikach,  Jerzy Kaczor, Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Słomnikach.

Spotkanie, które odbyło się w siedzibie OSP Słomniki , 16 kwietnia br., rozpoczęto od uczczenia minutą ciszy nieżyjących już strażaków. Następnie Komendant Gminny OSP Adam Przecherka oraz Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP Paweł Knafel przedstawili sprawozdania z działalności w latach 2011–2016.

Zasoby ludzkie i sprzętowe

 Ochotnicza Straż Pożarna jest największym stowarzyszeniem w naszej gminie. W 12 jednostkach działa ogółem 446 członków: 23 honorowych, 25 wspierających, 324 w wieku 18-65 lat. 154 członków  posiada zdolność do działań ratowniczo-gaśniczych. W jednostkach OSP służy także 38 kobiet,  które tworzą 2 kobiece drużyny pożarnicze, ponadto 37 chłopców działa w 4 Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych, a 9 dziewcząt – w żeńskiej Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej.  Przy OSP Prandocin funkcjonuje Orkiestra Strażacka licząca 29 muzyków, która regularnie uczestniczy w świętach państwowych, kościelnych, jubileuszach, przeglądach i koncertach m.in. w Wadowicach i Częstochowie.

Według Adama Domagały, radnego Sejmiku Wojewódzkiego i pracownika Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, gościa zjazdu, wyposażenie jednostek OSP w naszej gminie jest na dobrym poziomie w skali województwa małopolskiego. Jednostki dysponują m.in. ogółem 16 samochodami ratowniczo-gaśniczymi, 28 motopompami, 2 pompami głębinowymi, 15 agregatami prądotwórczymi, ponadto wieloma radiostacjami i radiotelefonami, wykrywaczami gazu, ubraniami specjalnymi.

Jak podsumował komendant Adam Przecherka, stan wyposażenia jednostek, porównując z poprzednim okresem, znacząco się poprawił. Jak podkreślił: – Działania ratownicze obecnie nie polegają tylko na gaszeniu pożarów. Rośnie zakres zadań i wymagania, zmieniają się warunki podczas likwidacji skutków zdarzeń. Obecnie strażacy włączani są do różnych innych działań ratowniczych.

Strażacy w akcji w latach 2011–2015

W roku 2011 odnotowano 100 pożarów i 121 miejscowych zagrożeń (razem 221), w roku 2012 – 127 pożarów i 82 miejscowych zagrożeń (razem 214), w roku 2013 –  73 pożary i 248 miejscowych zagrożeń (razem 326), w roku 2014 – 51 pożarów i 133 miejscowych zagrożeń (razem 190), w roku 2015 – 99 pożarów i 239 miejscowych zagrożeń (razem 343). Podsumowując,  w ciągu pięciu lat OSP wyjeżdżały do różnych zdarzeń 1294 razy.

W 2015 r. jedną z najpoważniejszych akcji było usuwanie skutków letnich nawałnic, które  spustoszyły naszą gminę. Do zadań strażaków OSP należało m.in. zabezpieczanie uszkodzonych dachów, cięcie drzew powalonych na budynki i drogi.

W 2013 r. w usuwaniu skutków czerwcowej powodzi, która nawiedziła gminę dwukrotnie udział brały  wszystkie OSP wspierane przez jednostki gaśnicze Komendy Miejskiej PSP w Krakowie. Była to jedna z cięższych akcji. Strażacy pracowali kilka dni w dzień i w nocy przy zabezpieczaniu workami z piaskiem miejsc zagrożonych podtopieniem, wypompowywaniu wody z zalanych posesji, piwnic, kotłowni oraz dwukrotnie przy pompowaniu  studni. Nasze jednostki pomagały walczyć z powodzią  także w sąsiedniej gminie w miejscowościach Iwanowice, Biskupice i Sieciechowice.

W 2012 r. nasi strażacy walczyli z pożarem lasu w Bukownie, w powiecie olkuskim. W akcji gaśniczej brała udział OSP wchodząca w skład Małopolskiej Brygady Odwodowej.

Treningi podnoszące kwalifikacje

Strażacy ochotnicy wciąż podnoszą swoje kwalifikacje, biorąc udział w treningach. Do najważniejszych należały ćwiczenia w 2012 r. na bocznicy kolejowej przed Euro 2012 i w 3. Bazie Logistycznej w Składzie w Niedźwiedziu; w 2013 r. ćwiczenia chemiczne także w tej jednostce; w 2013 r. OSP wchodząca w skład kompanii Wawel ćwiczyła w Ojcowskim Parku Narodowym; w 2015 r. jednostki ze Słomnik i Miłocic wzięły udział w VI Mistrzostwach Krakowa w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Służb Mundurowych organizowanych przez Komendanta Miejskiego PSP i Burmistrza Gminy Słomniki.

 Wyzwania na nową kadencję

Jak podkreślił burmistrz Paweł Knafel, Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Słomnikach, na inwestycje oraz bieżącą działalność związaną z obsługą przeciwpożarową i zakupem sprzętu wydatkowano z budżetu gminy kwotę ok. 600 tys. zł rocznie, co daje łącznie kwotę ok. 3 mln zł.

Gmina Słomniki pozyskuje z powodzeniem fundusze z Programu Bezpieczna Małopolska i Programu Bezpieczny Strażak. Wciąż jednak jest potrzeba dozbrajania kolejnych jednostek w specjalistyczny sprzęt.

W nowej kadencji  planowana jest termomodernizacja remizy w Prandocinie – wszystkie pozostałe budynki tego typu zostały już zmodernizowane i ocieplone.

Dużym wyzwaniem pozostaje praca z młodzieżą, zachęcanie młodych ludzi do angażowania się w piękną i jakże ważną dla bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców działalność jednostek ochotniczej straży. Uczestnicy zjazdu zgodnie stwierdzili, że jest to praca do wykonania dla poszczególnych jednostek OSP, by poprzez współpracę m.in. ze szkołami docierać do środowisk młodzieży.

Nowe władze na lata 2016–2021

Galeria zdjęćNowy Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP w Słomnikach składa się z 29 członków. Prezesem Zarządu Oddziału Gminnego OSP pozostaje burmistrz Paweł Knafel, wiceprezesi to Jan Plutecki oraz Mariusz Grzyb, sekretarz: Grzegorz Szczęśniak, skarbnik: Janusz Sado, członek Prezydium Marek Jabłoński.

Komisja Rewizyjna: Przemysław Czyżewski, Przemysław Szczęśniak, Mariusz Gajos.

Przedstawiciele do Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Krakowie: Paweł Knafel, Adam Przecherka.

Delegaci na Zjazd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krakowie: Mariusz Guzik, Łukasz Michalkiewicz, Wiesław Molga, Zdzisław Kmita. 

Odsłony: 5875