Drukuj
Zanieczyszczone powietrze nad Słomnikami

Z problemem zanieczyszczenia powietrza zmaga się wiele miast i gmin w Polsce. Również w naszej gminie w miesiącach zimowych obserwuje się wielokrotne przekroczenie dopuszczalnych norm.

 

Problem ogólnopolski

Problemem w Polsce jest tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące głównie z przydomowych kotłowni, w których pali się nierzadko śmieciami i plastikami. Za niską emisję, tyle że w mniejszym stopniu, odpowiadają też zanieczyszczenia pochodzące z transportu.

Największe ponadnormatywne stężenia pyłu zawieszonego (PM10 i PM2,5) oraz benzo(a)pirenu występują przede wszystkim na południu Polski, jak i w dużych miastach. Najwyższa Izba Kontroli wskazywała, że niechlubną stolicą niskiej emisji jest Kraków, gdzie limity były przekroczone przez 150 dni w roku.

Problemy z niską emisją w gminie Słomniki

W naszej gminie działa mobilna stacja kontroli jakości powietrza, którą zarządza Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Pomiar dotyczy pyłu PM10. Okazuje się, że w ciągu dwóch miesięcy (styczeń i luty) przekroczenia wartości 24-godzinnej pyłu PM 10 wystąpiły siedem i osiem razy.

Pył zawieszony PM10 –w skład tego pyłu wchodzą: siarka, metale ciężkie, silne toksyczne chemiczne związki chemiczne, węglowodory aromatyczne, np. benzo(a)piren, a także alergeny roślin i zarodniki grzybów szkodliwe dla oczu i układu oddechowego.

Zanieczyszczenia powietrza w miesiącach zimowych wynika z nieodpowiedniego palenia w piecach oraz dużego natężenia ruchu pojazdów na krajowej trasie nr 7, która przebiega przez centrum Słomnik. Ten problem niewątpliwie pomoże rozwiązać projektowana trasa S7, dzięki niej ruch przez centrum Słomnik będzie ograniczony w znacznym stopniu.

Co my jako mieszkańcy możemy zrobić w walce o czyste powietrze?

Nie palmy w piecach śmieci oraz plastików!

Wydajność energetyczna spalania śmieci jest niewielka, a konsekwencje mogą być bardzo poważne. Często dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności. Szczególnie dzieci są narażone na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością, która objawia się w formie alergii.

Niekontrolowany proces spalania śmieci prowadzi do przedostania się do atmosfery związków nazywanych dioksynami i furanami związanych z chorobami nowotworowymi. Niekontrolowany proces spalania śmieci prowadzi do przedostania się do atmosfery związków nazywanych dioksynami i furanami związanych z chorobami nowotworowymi. Powstają też koszty innego rodzaju: spalanie śmieci w domowych warunkach powoduje uszkodzenia instalacji i przewodów kominowych. Grozi także za to kara grzywny do 5 tysięcy złotych.

Pamiętajmy więc: palenie śmieci i plastików jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Nie jest także oszczędne, gdyż ich wydajność energetyczna jest niewielka.

Zapraszamy do zapoznania się z „Programem ograniczenia niskiej emisji dla gminy Słomniki” - kliknij tutaj.

Odsłony: 5481