Drukuj
Spotkanie w sprawie Szreniawy

Odpowiedź na to pytanie próbowali znaleźć przedstawiciele instytucji , firm i samorządowcy, zgromadzeni na sali obrad w Urzędzie Miejskim w Słomnikach 12 czerwca br. Według szczegółowej diagnozy dla gminy Słomniki sprawdzić się mogą wały przeciwpowodziowe.

Firma DHI przygotowująca analizę m.in. zagrożeń powodziowych pt. „Wielowariantowy program inwestycyjny wraz z opracowaniem strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla zlewni rzeki Szreniawa” przedstawiła efekty swoich prac i wnioski z nich wynikające. Co można zrobić w zlewni rzeki Szreniawy, aby zmniejszyć zagrożenie na terenach zagrożonych powodzią? To główne pytanie, które zgromadziło na sali obrad rzesze gości.

 

Obecni byli przedstawiciele Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych z Andrzejem Żmigrodzkim Zastępcą Dyrektora ds. Planowania i Przygotowania Inwestycji na czele. Przedstawiciele okolicznych starostw i gmin oraz przedstawiciele naszej gminy na czele z burmistrzem Pawłem Knaflem.

Analiza dotyczyła powodów występowania zagrożeń powodziowych. Jak podkreślili specjaliści, na terenie naszej gminy nie wystąpiła na szczęście fala jednoprocentowa, czyli tzw. woda stuletnia, powodująca ogromne szkody. Są jednak fale mniejsze powodujące straty w polach uprawnych i domostwach.

Co powoduje zagrożenia:

Zły sposób uprawy pół — ziemię uprawia się wzdłuż stoków, zamiast w poprzek.

Procent areałów gruntów rolnych —czym większy procent upraw w pobliżu rzek, tym większe zagrożenie, ponieważ zwiększa się ilość rowów, przepustów, które są zamulane z terenów rolniczych.

Jary — duże ich zagęszczenie może stanowić zagrożenie.

Jakie są propozycje ograniczenia zagrożenia?

Suche zbiorniki przeciwpowodziowe — aby niwelowały niebezpieczeństwa powodziowe, musiałaby być duża ich ilość, co jest trudne do realizacji ze względu na inne czynniki.

Kanały ulgi —buduje się je w celu bezpiecznego przeprowadzenia wód przez określony teren. Kanały najczęściej stosuje się do przeprowadzenia wód wezbraniowych.

Częściowe wały przeciwpowodziowe —mogą to być wały ziemne oraz bulwary.

Ewentualna przebudowa dróg przy wałach przeciwpowodziowych.

Przy opracowaniu koncepcji działań dla zlewni wód na terenie gminy Słomniki , stwierdzono, że newralgicznym punktem jest teren przy ul. Polnej i przy ul. 3 Maja. Eksperci proponują tu budowę wału przeciwpowodziowego, przy czym wał lewy wymagałby rozbiórki jednego budynku gospodarczego . W miejscach w pobliżu torów kolejowych możliwa jest ochrona indywidualna (głównie chodzi o worki z piaskiem).

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami analizy terenów zalewowych rzeki Szreniawy, dostępnej — tutaj.

Odsłony: 4971