Drukuj
Pierwsza Dama z gimnazjalistami

Z inicjatywy Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata „Eksperci pytają Młodych” – „Czas na czytanie”. 27-osobowa grupa uczniów z Publicznego Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach wzięła udział w tym spotkaniu.

Pod koniec października Pani Prezydentowa odwiedziła Zespół Szkół w Słomnikach. Tym razem, 22 listopada, to uczniowie na osobiste zaproszenie Agaty Kornhauser-Dudy pojechali do Pałacu Prezydenckiego, by wspólnie rozmawiać o książkach. W wydarzeniu wzięły udział jedynie dwie szkoły z Małopolski – z Wadowic oraz ze Słomnik.

Co mówią uczniowie?

Zapytaliśmy gimnazjalistów o wrażenia z wizyty w Warszawie. Wszyscy podkreślali ogromną gościnność z jaką uczniowie zostali przyjęci. Gimnazjaliści Patryk Płowińki, Wiktoria Szmerek, Emilka Kura, Małgosia Wójcik, Ida Osikowska, Basia Piwowarska i Martyna Maćkiewicz zgodnie mówili o ciepłym i życzliwym przyjęciu w Pałacu Prezydenckim. – Gdy Pierwsza Dama przyjechała do naszej szkoły, spodziewaliśmy się zobaczyć niedostępną, otoczoną kordonem ochroniarzy osobę. Okazało się, że Pani Prezydentowa chciała z nami jak najwięcej rozmawiać, zadawała wiele pytań – opowiadała Małgosia Wójcik.

Na pytanie, czy ta debata miała wpływ na stosunek do książek Martyna Maćkiewicz powiedziała: – Wymienialiśmy się książkami z innymi uczestnikami debaty. Niech odpowiedzią będzie fakt, że jestem już w połowie tej nowej książki. Większość pozostałych rozmówców mówi to samo. Patryk Płowiński, Wiktoria Szmerek i Basia Piwowarska zwrócili uwagę na wyróżnienie, jakim było dla nich zaproszenie na tę debatę. Wszyscy zaś zgodnie podkreślali, że czują się dumni z faktu, że Pani Prezydentowa odwiedziła Gminę Słomniki, wybrała ich szkołę spośród tylu innych.

Rozmowa o książkach

Uczniowie mieli okazję wysłuchać przemówienia Pani Prezydentowej otwierającego debatę. Pani Agata Kornhauser-Duda podkreśliła m. in., że nie wyobraża sobie swojego życia bez czytania. Uczniowie ze Słomnik przysłuchiwali się prezentacjom młodych ludzi – uczniów różnych szkół, którzy starali się odpowiedzieć specjalistom, dlaczego tak niewiele osób, zwłaszcza wśród dorosłych, sięga po literaturę i jak pomóc im znaleźć „czas na czytanie”. Zastanawiali się także nad tym, czym powinna charakteryzować się dobra książka, aby zainteresował się nią nastolatek i, dlaczego czytanie może być nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością.

Galeria zdjęćW dalszej części debaty  prowadzący  dr Tomasz Rożek wraz z publicznością starał się znaleźć odpowiedź na pytanie „Kto we współczesnym świecie ma czas na czytanie?”. Udział w rozmowie wzięli zarówno uczniowie, w tym także uczniowie ze Słomnik,  jak i specjaliści. Wśród nich był m.in. dr Tomasz Makowski, Dyrektor Biblioteki Narodowej, który zaprezentował raport wskazujący m.in., że młodzi czytają więcej niż dorośli. Karol Wyszyński, specjalista ds. nowych mediów, poruszył temat ewolucji czytelnictwa przypominając, że młodzież sięga już nie tylko po to, co jest zapisane na papierze, zaś aktor Antoni Królikowski opowiadał, jak to jest, gdy czytanie staje się pracą.

Na zakończenie młodzież miała okazję wymienić się swoimi ulubionymi książkami. Zainteresowanie było ogromne, tym bardziej, że Pierwsza Dama do stosu książek dołożyła także swoją. Była nią Harda Elżbiety Cherezińskiej. Wymiana książek była także okazją do rozmów, pozyskania dedykacji Pani Prezydentowej, a także okazją do zrobienia sobie wspólnego zdjęcia.

Po debacie gimnazjaliści mieli okazję pospacerować po Warszawie.

Wizytę uczniów Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach dofinansował Burmistrz Gminy Słomniki.

Na podstawie tekstu ZSO w Słomnikach

Część fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP, pozostałe fot. ZSO w Słomnikach

Odsłony: 6371