Drukuj
Dyskusyjny Klub Książki

Obchody 10-lecia Dyskusyjnych Klubów Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słomnikach.

Jubileuszowe spotkanie DKK, które odbyło się 8 czerwca br. uświetnił występ tancerki, aktorki i pisarki, od 26 lat mieszkającej w Australii - Elżbiety Bednarczyk. Klubowicze i ich przyjaciele mogli przez parę chwil wyłączyć się ze zgiełku codzienności uczestnicząc w spotkaniu, podczas którego artystka zaprezentowała nastrojowe wiersze, pokaz egzotycznych tańców, slajdy i opowieści o życiu w Australii. W związku z istnieniem DKK dla dzieci w Niedźwiedziu Pani Bednarczyk odwiedziła wcześniej ZS w Niedźwiedziu gdzie MBP w Słomnikach wraz z tamtejszą biblioteką szkolną zorganizowała dwa spotkania. Uczniowie pięciu klas i wychowankowie przedszkola wysłuchali opowieści o egzotycznej przyrodzie Australii, rozmawiali  z autorką o dobrym wychowaniu, czytaniu i poszanowaniu książek jak również pracy nauczycieli i znaczeniu zdobywania wiedzy.

W 2016 roku mija 10 lat odkąd Dyskusyjny Klub Książki dotarł do Polski z Wielkiej Brytanii, za pośrednictwem Instytutu Książki. Jednak pierwsze tego rodzaju kluby powstały w Stanach Zjednoczonych, już w 1926 r. Oferta DKK adresowana jest do wszystkich, którzy lubią czytać i rozmawiać o książkach.

W projekcie ogólnopolskim realizowanym pod patronatem Ministra KiDzN początkowo wzięło udział 17 bibliotek z Małopolski, a wśród nich Miejska Biblioteka Publiczna w Słomnikach. Moderatorem klubu wybrana została Bibliotekarka - Pani Halina Warchołek.

Do udziału w spotkaniach w ramach DKK w Słomnikach zaproszone zostały osoby w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach. Początkowo należało do niego również kilku panów, z czasem jednak okazało się, że kobiety są bardziej aktywne i wytrwałe. Jako pierwsze przystąpiły do klubu panie: Halina Kurkiewicz, Teresa Strona, Michalina Ogar, Krystyna Filipowicz, Urszula Zielińska, Maria Wasik, Jolanta Szyngiera i niezapomniana Pani Halina Michalska; następnie dołączyły panie Małgorzata Buława, Elżbieta Strona, Janina Jędrzejczyk, Barbara Kapuścik, Ewa Pycia, Lucyna Probola, Danuta Witek, Janina Kamińska oraz Pan Zbigniew Naumowicz. Od jakiegoś czasu klub zasilają również panie: Michalina Bałazińska, Elżbieta Janik  i Barbara Janicka.

Klubowicze spotykają się raz w miesiącu i za każdym razem omawiają jedną książkę przeczytaną w tym samym czasie przez wszystkich zebranych. Uczestniczą też w spotkaniach autorskich lub innych imprezach kulturalnych organizowanych przez bibliotekę, np. wieczorach poezji, spotkaniach z ciekawymi ludźmi, jubileuszach.

W sumie w ciągu blisko 10 lat istnienia DKK klubowicze spotkali się około 100 razy i przeczytali co najmniej tyle klubowych książek. Były wśród nich dzieła takich autorów jak: Ryszard Kapuściński, Hanna Krall, Jodi Picoult,  Lauren Gaude, John Grisham, Eric – Emmanuel Schmitt, Bohumil Hrabal, Paul Richard Evans, Mario Vargas Llosa, Eustachy Rylski, Maria Ulatowska, Małgorzata Kalicińska, Wisława Szymborska i wielu innych.

Na spotkaniach autorskich finansowanych przez Instytut Książki, a organizowanych w Słomnikach gościliśmy takich pisarzy jak: Grażyna Plebanek, Izabela Sowa, Anna Onichimowska, Maria Czubaszek, Wojciech Jagielski, Marta Fox, Małgorzata Gutowska-Adamczyk oraz na spotkaniu wyjazdowym w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie autorkę "Białej Masajki" Corinne Hofmann i prowadzącą spotkanie Kazimierę Szczukę. W tym roku, we wrześniu gościem klubu będzie Marzena Filipczak.

Relacje ze spotkań, będące też pewnego rodzaju recenzjami, zachętą do czytania pisane są przez klubowiczki. Umieszczane są na stronie internetowej biblioteki i w „Głosie Słomnik”. W  jednym  z tekstów Pani Ewa Pycia tak charakteryzuje DKK w Słomnikach: Dyskusyjny Klub Książki połączył różne osoby, mamy odmienne charaktery, doświadczenia... Niektórzy z nas pierwsi wyrywają się do dyskusji, inni wolą słuchać, a jeszcze inni włączają swe zdanie poznawszy odczucia reszty czytelników. O to, aby nikt nie czuł się pominięty i niczyje zdanie nie zostało niewypowiedziane dba nasza Halinka. Jak nikt potrafi wciągnąć do dyskusji, zwracając się bezpośrednio do każdej osoby. Robi to z życzliwością i zrozumieniem dając poczucie, że zdanie każdego z nas jest ważne i istotne w tej właśnie dyskusji. To niełatwa umiejętność prowadzenia takich spotkań, gdyż książki przez nas omawiane w większości dotykają trudnych tematów, są "ciężkim kalibrem" literatury współczesnej, stąd nie zawsze łatwo jest się otworzyć na poruszane problemy. Moderatorka klubu dba też o to aby każdorazowo stół był pięknie udekorowany, stosownie do pory roku i okoliczności.

Zobacz galerię zdjęć ze spotkania z australijską artystką; kliknij – tutaj.

M.J.

Odsłony: 4980