Drukuj
Pawie Oczko

Zespół ludowy Pawie Oczko obchodzi w tym roku 38. rocznicę swojej działalności. 13 września br. podczas dożynek gminnych w Niedźwiedziu odznaczony został medalem Polonia Minor, wręczanym za szczególne zasługi w działalności na rzecz Małopolski.

 

Zespół ludowy Pawie Oczko ze Szczepanowic w gminie Słomniki koncertuje od niemal 40 lat. Mieszkańcom naszej gminy znany jest dobrze z lokalnych uroczystości. Występuje w całej Małopolsce, mając na swoim koncie wiele nagród. W skład zespołu wchodzi 20 kobiet i 7 mężczyzn. Jest także pięcioosobowa kapela, która gra na akordeonie, skrzypcach, kontrabasie, klarnecie, saksofonie.

Jak powstał zespół?

Jak opowiada pani Stanisława Doniec, prowadząca zespół od 1977 r., pomysł zrodził się z tradycji dożynkowej w Szczepanowicach. – Zaczęło się od tańców ludowych podczas dożynek, które to tańce wzbudzały duży entuzjazm wśród młodych – krakowiak, polonez, polka chłopska…

W tej małej wsi mieszka wiele osób, które kochają tradycje i pielęgnują dawną kulturę. To właśnie dzięki nim członkowie zespołu mogli poznać dawne pieśni, przyśpiewki , które od niemal 40 lat stanowią ich repertuar. Piosenki przechodzą z pokolenia na pokolenie.

— Do starszej osoby znającej dawne piosenki lub teksty do nich szło zawsze kilka osób – mówi szefowa zespołu pani Stasia Doniec. – Jedni notowali słowa, inni słuchali melodii. Jedna osoba nie potrafiłaby wszystkiego zapamiętać.

„Robimy to, co kochamy”

Jak podkreśla, robią to, co kochają . Nie kochając śpiewania, nie potrafiliby poświęcać swojego wolnego czasu na wielogodzinne próby, które odbywają się niekiedy kilka razy w tygodniu. Warto wspomnieć, że nie pobierają za to żadnych pieniędzy.

Tradycja ludowa w niezmienionej formie

– Nie można zmieniać tradycji ludowej – podkreśla pani Stanisława. – Niektórzy wprowadzają do repertuaru ludowe piosenki we współczesnej formie, z wykorzystaniem nowoczesnych instrumentów, np. gitary. Przez takie działania ludowa tradycja traci cały swój urok – przekonuje.

Członkowie zespołu występują w tradycyjnych strojach krakowskich. Stojąc na scenie, podrygując w rytm muzyki, wzbudzają w publiczności mnóstwo pozytywnych emocji.

Praca na roli i życie codzienne

Teksty są oryginalne przekazywane z pokolenia na pokolenie albo wymyślane przez członków zespołu. Dotyczą przede wszystkim życia codziennego rolnika i jego pracy na roli. Co ważne, mają głównie charakter humorystyczny, prześmiewczy.

Galeria zdjęćA oto niewielka próbka tekstów, które usłyszeć można na scenie.

Bije czwarta na zegarze,

Wstańcie z łóżek, gospodarze,

Bo trud na was czeka nowy,

Beczą owce, ryczą krowy.

 

Pies ujada też na smyczy,

Kura gdacze, świnia kwiczy.

Wszystko czeka twojej ręki,

Wstań nim pękną ci bębenki.

I inny fragment…

W mieście ja bym nie wytrzymał,

Tylko na wsi wolę.

Bo ja jestem chłopak

Po rolniczej szkole.

 

Kronika wyróżnień i nagród

Zespół prowadzi kronikę, w której skrupulatnie gromadzi informacje o nagrodach i wyróżnieniach podczas imprez kulturalnych. Poniżej kilka najważniejszych:

I miejsce w Turnieju Gminnego Klubów Rolnika, 17 kwietnia 1988 r.

Otwarcie święta Dni Myślenic, 7 lipca 1989 r.

III miejsce w koncercie galowym dla najlepszych zespołów ludowych z regionu południowej Polski ,23 października 1992 r.

Występ na V Dniach Powiatu Krakowskiego , także na X Jubileuszowych Dożynkach Powiatu Krakowskiego, 2008 r.

I miejsce w Przeglądzie Zespołów „Tradycyjne pieśni i przyśpiewki ludowe dla małopolskiej wsi” w siedzibie Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Krakowie, 21 września 2012 r.

Występ zespołu na Akademii Rolniczej w Krakowie, 2012 r.

Zapraszamy go obejrzenia galerii zdjęć, gdzie są także zdjęcia archiwalne od 1977 r.

 

 

 

Odsłony: 5817