Drukuj

Po stwierdzeniu szkód w gospodarstwie rolnym w wyniku suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny, rolnik powinien poinformować pisemnie o wystąpieniu szkód urząd gminy (miasta), właściwy ze względu na położenie swoich gruntów.

 

W przypadku, gdy rolnik posiada grunty rolne na terenie kilku gmin, o wystąpieniu szkód musi powiadomić wszystkie, właściwe ze względu na położenie gruntów, urzędy gmin (miast).

Zgłoszenie o wystąpieniu szkód rolnik powinien złożyć w urzędzie gminy na obowiązującym wniosku o szacowanie szkód. W zależności od rodzaju poniesionych szkód rolnik ma obowiązek wraz z wnioskiem wypełnić odpowiednie załączniki, (I.2-I.9) Wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w terminie 10 dni od dnia wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego. Wniosek należy wypełnić czytelnie (drukowanymi literami) oraz wpisać wszystkie wymagane dane. Brak pełnych danych będzie skutkował odrzuceniem wniosku z przyczyn formalnych. Do wniosku należy dołączyć również inne wymagane dokumenty, np. umowy dzierżawy.

Wnioski będą weryfikowane przez Komisję Wojewódzką.

 

Kiedy dany obszar jest uznany za dotknięty niekorzystnym zjawiskiem atmosferycznym

Aby gospodarstwo rolne lub dział specjalny produkcji rolnej został uznany za dotknięty niekorzystnym zjawiskiem atmosferycznym muszą zostać spełnione następujące warunki:

Wnioski złożone po terminie (obowiązuje data wpływu wniosku) pozostawia się bez rozpatrzenia.

Szczegółowe informacje dotyczące szacowania szkód w gospodarstwach rolnych oraz wzory dokumentów niezbędnych do zgłoszenia strat zamieszczone są na stronie internetowej BIP Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, w zakładce „Rolnictwo” - link.

Druki wniosków można pobrać w Urzędzie Miejskim w Słomnikach, p. nr 8, (I piętro).

Odsłony: 5056