Drukuj
Herb Gminy, ekologia

Służy ona wstępnemu oszacowaniu zapotrzebowania na instalację odnawialnych źródeł energii (OZE) w budynkach mieszkalnych w Gminie Słomniki.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tym tematem mieszkańców Gminy Słomniki do wypełniania ankiet, które pozwolą oszacować zainteresowanie projektem OZE.


Wydrukowane ankiety są dostępne w siedzibie Urzędu Miejskiego w Słomnikach na dzienniku podawczym na parterze.
Po ich wypełnieniu należy je złożyć na wskazanym wyżej dzienniku podawczym.
Ankiety można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miejskiego w Słomnikach www.slomniki.pl, wydrukować, wypełnić i dostarczyć na dziennik podawczy w Urzędzie Miejskim w Słomnikach.
Dokument można wypełnić w formie elektronicznej i odesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ankiety należy składać do 31 marca 2015 roku.

Kolektory słoneczne…

to urządzenia służące do pozyskiwania energii słonecznej, która w postaci ciepła przechodzi poprzez układ solarny do zasobnika z wodą użytkową. Dzieje się tak, dzięki zdolnościom absorpcyjnym powierzchni kolektora, która gromadzi ciepło i odsyła je do pozostałych elementów systemu.

Energooszczędność kolektorów…

związana jest z uzyskaniem możliwie wysokiej sprawności ich pracy. Przede wszystkim zależy ona od ustawienia względem stron świata — największą wydajność mają urządzenia zwrócone w kierunku południowym.

Głównym czynnikiem skłaniającym do zakupu kolektorów słonecznych jest chęć obniżenia kosztów ogrzewania poprzez zmniejszenie ilości zużywanego paliwa lub energii.

Właściwy dobór kolektorów do instalacji grzewczej…

jest uwarunkowany wieloma czynnikami. Do najważniejszych danych decydujących o parametrach instalacyjnych należy dzienna ilość zużycia wody. Ważna jest więc liczba mieszkańców budynku mieszkalnego.

W instalacjach solarnych przeznaczonych do wspomagania ogrzewania wody użytkowej w budynkach jednorodzinnych kierujemy się następującymi wytycznymi:

powierzchnia czynna kolektora na 1 osobę w rodzinie nie powinna przekraczać 1,5m2. W instalacjach przeznaczonych dla rodzin wieloosobowych wskaźnik ten nie powinien być wyższy niż 1m2 na osobę. Pojemność podgrzewacza najprościej jest dobrać kierując się wskaźnikiem — na każde 100 litrów pojemności wody w podgrzewaczu przypada 1 kolektor.

Pompa ciepła…

wykorzystuje ogromne ilości energii cieplnej, które utrzymują się w naturalnych pokładach. Konstrukcja pompy ciepła umożliwia pozyskanie energii cieplnej z różnych źródeł, np. z ziemi, z powietrza.

Podstawowym zadaniem węzła grzewczego opartego o pompę ciepła jest przekazywanie ciepła o niższej temperaturze, do miejsca o wyższej temperaturze.

Jest to możliwe, dzięki odpowiedniej konstrukcji pompy, która jest zaopatrzona w sprężarkę (przy wykorzystaniu ciepła z gruntu) lub wymienniki podobne, jak w chłodnicy samochodowej (w przypadku pompy powietrznej).

Pompa jest odnawialnym źródłem energii, bowiem znaczącą część ciepła dostarczanego do budynku czerpie z otoczenia.

Ogniwa fotowoltaiczne…

to nowoczesne urządzenia służące do zamiany energii pozyskanej z promieniowania słonecznego w prąd elektryczny. Ich rosnąca popularność wynika z opłacalności, a także dobrych warunków klimatycznych Polski służących ich efektywności. Raz zakupione urządzenie wyposażone w ogniwo fotowoltaiczne pozwala na praktycznie darmowe pozyskiwanie energii cieplnej i elektrycznej.

Najczęściej są one instalowane…

na dachu budynków. Najlepiej umieścić ogniwa od strony południowej, najbardziej nasłonecznionej. Panele fotowoltaiczne można także postawić na ziemi, na pustej, niezacienionej działce.

W przypadku każdej instalacji wymaganą powierzchnię trzeba wyliczać indywidualnie…

i wziąć pod uwagę wszystkie czynniki. Ilość miejsca jest zależna przede wszystkim od rodzaju panelu oraz od jego mocy.  Przyjmuje się, że instalacja o mocy 10 kW potrzebuje  ok. ok. 80m2. Panele nie mogą być mocowane w cieniu, ani nie mogą zacieniać się nawzajem. Co ważne, instalacja działa także w pochmurne dni.

Ilość wyprodukowanej energii elektrycznej zależy bezpośrednio od ilości promieniowania słonecznego, które w danym okresie pada na moduł fotowoltaiczny.

Ważne są przede wszystkim miejsce, kierunek zamocowania paneli i padania promieni słonecznych i czy nie ulegną zacienieniu. Inne czynniki, które mogą mieć znaczenie, to sprawność modułu czy sprawność całej instalacji fotowoltaicznej.

Załączniki:
Pobierz plik (ankieta_oze.docx)Ankieta w formie elektronicznej[ ]62 kB2015-02-26 14:38
Pobierz plik (ankieta_oze.pdf)Ankieta do wydruku[ ]64 kB2015-02-26 14:32
Odsłony: 5704