Drukuj
Infografika

Budowa domów energooszczędnych i pasywnych to w budownictwie temat nadal jeszcze nowy. Nie wszyscy znają choćby podstawy ich funkcjonowania. W związku z tym pojawiło się wiele mitów. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Mit nr 1 – nie stać mnie na taki dom

Faktem jest, że wybudowanie budynku pasywnego lub energooszczędnego jest droższe o około 10%-20%, niż wybudowanie domu standardowego. Można jednak śmiało zaryzykować stwierdzenie, że jeżeli kogoś stać na wybudowanie budynku standardowego, którego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji wynosi około 120 kWh/m²/rok, a potem na jego utrzymanie, to stać go także na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego, których zapotrzebowanie na energię jest kilkakrotnie niższe – odpowiednio 50 i 15 kWh/m² rok. To, co inwestor przeznaczy w budowę, odzyska na rachunkach za energię na ogrzewanie i wentylację.

Mit nr 2 – Domy energooszczędne i pasywne są brzydkie

Idea energooszczędnego budownictwa wymaga, by budynek miał zwartą bryłę, która nie pozwala na szaleństwa architektoniczne – musi on zachować odpowiednie wytyczne: brak balkonów, wykuszy, lukarn i rozwiązań zwiększających ryzyko powstania mostków cieplnych. To wyzwanie dla kreatywności architektów, ale na rynku nie brakuje pięknych projektów domów energooszczędnych i pasywnych.

Mit nr 3 –  Energia słoneczna nie wystarczy do zaspokojenia potrzeb grzewczych domów energooszczędnych

W naszym klimacie, gdzie słońce grzeje odpowiednio mocno jedynie w okresie od kwietnia do września, bez odpowiednich technologii akumulujących ciepło, nie da się zapewnić ogrzewania budynku przez cały rok. Ale też nie o to chodzi w budownictwie energooszczędnym i pasywnym, by energia słoneczna zapewniła w pełni potrzeby grzewcze domu. Do tego służą inne instalacje.

Mit nr 4 – Ściany muszą oddychać, a te grubo zaizolowane nie mogą

Ściany w domu nie służą do tego, aby oddychać. Mają one zapewnić termiczną izolację budynku i chronić przed nadmierną utratą ciepła. Od zapewniania świeżego powietrza jest wentylacja. W domu energooszczędnym i pasywnym jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dzięki niej powietrze jest świeże, o odpowiedniej temperaturze i wilgotności.

Mit nr 5 - W domach energooszczędnych i pasywnych jest niekorzystna akustyka

Domy energooszczędne i pasywne są dużo lepiej wytłumione niż standardowe budynki. Zapewniają to dobrze zaizolowane ściany oraz szczelne okna i drzwi. Skutecznie zabezpieczają one przed hałasem z ulicy. Urządzenia wentylacyjne pracują cicho i nie są uciążliwe, o ile zostały prawidłowo zainstalowane.

Mit nr 6 –  Taki dom nadmierne nagrzewa się latem

Ponieważ budynek jest dobrze zaizolowany nagrzewa się wolniej niż tradycyjny budynek. Ze względu jednak na dużą powierzchnię okien od strony południowej, należy w domach energooszczędnych i pasywnych stosować rolety, które będą chroniły dom przed przegrzaniem w okresie największych upałów.

Mit nr 7 – Najzdrowsze i najbardziej korzystne dla organizmu jest wietrzenie domu poprzez otwieranie okien lub wentylację grawitacyjną

Dla niektórych, zwłaszcza tych zahartowanych, którzy uwielbiają spać w nocy przy otwartych oknach, informacja ta może okazać się zaskakująca. Znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem, zapewniającym stałą wymianę powietrza na świeże jest wentylacja mechaniczna. Wentylacja mechaniczna posiada także system filtrów oczyszczających powietrze z pyłków, co może być istotne zwłaszcza dla alergików.

 

Odsłony: 7474