Drukuj
Dom oszczędny

Łatwo dostępne, skuteczne sposoby, by zmniejszyć miesięczne opłaty za energię.

Zainwestuj w energooszczędny sprzęt domowy – zarówno w kuchni, jak i w innych pomieszczeniach korzystamy z wielu urządzeń AGD i RTV.

Miejmy też na uwadze, by:

Tryb czuwania – cichy złodziej

Jest w naszych mieszkaniach i domach wiele urządzeń, które podłączone do prądu pozostają w tzw. trybie czuwania. To wygodne rozwiązanie i tak często stosowane, że nawet nie przychodzi nam do głowy, że pozostawiając sprzęt w stanie uśpienia, ponosimy koszty energii elektrycznej, z której nie skorzystaliśmy. Lista takich urządzeń będzie długa, a na niej najdą się m.in.: telewizor, wieża stereo, sprzęt do odbioru telewizji satelitarnej, modem, drukarka, skaner, laptop, komputer. Łatwo policzyć, że mając 10 takich urządzeń zużywających, powiedzmy, średnio 4 W na godzinę i pracujących tylko połowę czasu – to łącznie w trybie uśpienia zużyją przez rok około 170 kWh. Bardzo ostrożnie szacując, rocznie mamy w portfelu 100 zł mniej.

Nie przegrzewajmy pomieszczeń

Najlepiej czujemy się, gdy w pokojach dziennych jest około 21 stopni , a w sypialniach – około 17. Lepiej więc nie przegrzewać pomieszczeń. Obniżenie temperatury o jeden stopień Celsjusza może zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 8%.

Jak oszczędzać energię – inne niskoinwestycyjnie działania:

Na podstawie materiałów MŚ

Odsłony: 6676