A A A
Dom oszczędny

Łatwo dostępne, skuteczne sposoby, by zmniejszyć miesięczne opłaty za energię.

Zainwestuj w energooszczędny sprzęt domowy – zarówno w kuchni, jak i w innych pomieszczeniach korzystamy z wielu urządzeń AGD i RTV.

Miejmy też na uwadze, by:

  • wyłączać telewizor, gdy się niczego nie ogląda. Cztery godziny dziennie zbędnej pracy tego urządzenia mogą kosztować około 68 zł rocznie.
  • ustawić lodówkę w odpowiednim, tj. zacienionym, suchym i dobrze wentylowanym miejscu, z daleka od źródeł ciepła. Między urządzeniem a ścianą powinien być odstęp umożliwiający swobodną cyrkulację powietrza. Nie zabudowujmy lodówki, która nie jest do tego przystosowana. Dzięki temu urządzenie będzie działało optymalnie i pobierało mniej energii.
  • wyłączać zbędne światło. Oświetlenie i drobny sprzęt AGD zużywają łącznie prawie 1/5 całej energii elektrycznej w mieszkaniu.
  • zastąpić żarówki standardowe o mocy 100 W jedną świetlówką energooszczędną o mocy 20 W, co daje roczną redukcję kosztów w wysokości ok. 39 zł.
  • gotować w czajniku tylko tyle wody, ile potrzeba. Zmniejszając jej ilości z 1,5 do 0,5 litra, można obniżyć koszty energii nawet o 120 zł rocznie.

Tryb czuwania – cichy złodziej

Jest w naszych mieszkaniach i domach wiele urządzeń, które podłączone do prądu pozostają w tzw. trybie czuwania. To wygodne rozwiązanie i tak często stosowane, że nawet nie przychodzi nam do głowy, że pozostawiając sprzęt w stanie uśpienia, ponosimy koszty energii elektrycznej, z której nie skorzystaliśmy. Lista takich urządzeń będzie długa, a na niej najdą się m.in.: telewizor, wieża stereo, sprzęt do odbioru telewizji satelitarnej, modem, drukarka, skaner, laptop, komputer. Łatwo policzyć, że mając 10 takich urządzeń zużywających, powiedzmy, średnio 4 W na godzinę i pracujących tylko połowę czasu – to łącznie w trybie uśpienia zużyją przez rok około 170 kWh. Bardzo ostrożnie szacując, rocznie mamy w portfelu 100 zł mniej.

Nie przegrzewajmy pomieszczeń

Najlepiej czujemy się, gdy w pokojach dziennych jest około 21 stopni , a w sypialniach – około 17. Lepiej więc nie przegrzewać pomieszczeń. Obniżenie temperatury o jeden stopień Celsjusza może zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 8%.

Jak oszczędzać energię – inne niskoinwestycyjnie działania:

  • Zawory termostatyczne pozwalające regulować temperaturę w pomieszczeniach to 4-8% oszczędności energii.
  • Urządzenia zmniejszające zużycie wody: perlatory (napowietrzacze): 15-20 % zmniejszanie zużycia energii na c.w.u. oraz wody.
  • Krany bezdotykowe w kuchniach: zmniejszanie zużycia energii o 20-30% na c.w.u. oraz wody.

Na podstawie materiałów MŚ