Drukuj
Dom ekologiczny

Technika pasywna należy do najbardziej energooszczędnych – to korzyści nie tylko dla środowiska, ale także dla naszego portfela.

Co to jest dom pasywny?

Budownictwo  to cechuje zastosowanie bardzo dobrych parametrów izolacyjnych oraz maksymalne wykorzystanie rozwiązań, których celem jest ograniczenie zużycia energii do absolutnego minimum. W praktyce zapotrzebowanie na energię w tego rodzaju obiektach jest ośmiokrotnie niższe niż w tradycyjnych i wynosi poniżej 15 kWh/m² rocznie, przy czym w domach budowanych tradycyjnymi metodami może osiągać nawet 120 kWh/m² rocznie.

Budynek pasywny – 15 kWh/m²

Budynek standardowy – do 120 kWh/m²

Nazwa oznacza, że budynki takie wykorzystują naturalne, czyli pasywne, zastane już zasoby energetyczne, takie jak np. promieniowanie słoneczne, nie wymagając dodatkowych instalacji. Dom dzięki pasywnemu wykorzystaniu energii sam się ogrzewa i chłodzi, stąd nazwa „pasywny”.

Jakie są korzyści z domu pasywnego?

Główną zaletą budynków stawianych zgodnie ze standardem pasywnym jest to, iż ich użytkowanie generuje duże oszczędności. Znacznie niższe są rachunki za energię cieplną. Zaoszczędzić możemy bardzo wiele – wszystko oczywiście zależy od rodzaju i powierzchni przestrzeni mieszkalnej.

Przykładowo ogrzewanie w ciągu całego roku takiego budynku o powierzchni mieszkalnej 150m2 kosztuje mniej niż 400 zł. za cały rok.

Dom pasywny przyjazny dla zdrowia

Budynek zaprojektowany tak, aby nie oddawał ciepła na zewnątrz, eliminuje także problem emisji szkodliwych gazów, takich jak dwutlenek węgla. Przekłada się to w znaczący sposób na zmniejszenie niekorzystnego wpływu na klimat globalny. Może się to przyczynić do zredukowania problemu smogu, z którym w mniejszym lub większym stopniu zmagają się wszystkie duże miasta w Polsce.

Czym charakteryzuje się dom pasywny?

Rozwiązania niskoenergetyczne cechuje zwarta bryła, masywne ściany oraz minimalistyczna forma; wszystko po to, by zapewnić najlepsze parametry gwarantujące najbardziej optymalny odzysk energii. Okna powinny być szczelne, tzn. powinny mieć najwyższe parametry izolacyjne. Producenci oferują specjalne okna do domów pasywnych i energooszczędnych mające odpowiednie atesty. To okna z tzw. ciepłymi szybami. Pamiętajmy jednak, że szyby wpłyną na energooszczędność budynku tylko wtedy, kiedy okna będą prawidłowo zamontowane. Wielkość okien w domu pasywnym może być różna, jednak bardziej energooszczędne są te duże, w których procentowo większą część powierzchni zajmują szyby, a nie „zimniejsze” od nich profile okienne. W budownictwie pasywnym wszystkie stosowane materiały konstrukcyjne mają znaczenie, jednak to okna są najsłabszym ogniwem pasywnego budynku. Dlatego tak istotne jest, aby były to produkty najwyższej jakości, które zagwarantują niskie koszty ogrzewania domu.

Skąd pieniądze?

Sukcesywnie pojawiają się formy dofinansowania inwestycji energooszczędnych. Obecnie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska od 5 września do 31 grudnia tego roku ogłosił Program JAWOR. W ramach Programu do dofinansowania zgłaszane mogą być zadania dotyczące termomodernizacji budynków:

  1. Ocieplenia ścian zewnętrznych budynków,
  2. Ocieplenia dachów, stropodachów, stropów nad ostatnią kondygnacją,
  3. Ocieplenia stropów piwnic,
  4. Wymiany okien, drzwi zewnętrznych.

Więcej o tym programie, kliknij – tutaj.

Graf. Polski Instytut Budownictwa Pasywnego (PIBP), fot. NFOŚiGW
Tekst na podstawie materiałów z MŚ i PIBD

Odsłony: 7683