Drukuj
Dom ekologiczny

Budownictwo pasywne wciąż jest technologią nową, budzącą wiele pytań. Przedstawiamy te najpopularniejsze wraz z odpowiedziami na nie.

Czy dom pasywny nie jest zbyt skomplikowanym, zaawansowanym technicznie obiektem?

Dom pasywny jest bardzo przyjazny dla użytkownika, a jego wyposażenie jest łatwe w obsłudze. Urządzenie sterujące instalacją wentylacyjną ma mniej przełączników niż zwykły telewizor. Technika w domu pasywnym jest łatwa do opanowania.

Czy dom może faktycznie być ciepły bez systemu ogrzewania?

Badania w zrealizowanych budynkach pasywnych jasno wykazały, że w umiarkowanym środkowoeuropejskim klimacie można budować obiekty o tak niskim zapotrzebowaniu na ciepło do ogrzewania, że minimalne ogrzanie powietrza nawiewnego jest wystarczające do utrzymania domu w komforcie cieplnym zarówno w okresie zimowym jak i letnim. Pomiary dokonane w osiedlach domów pasywnych jednorodzinnych i wielorodzinnych udowodniły, że zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania może zostać precyzyjnie przewidziane, a wyliczone wcześniej zużycie zgodne jest z przeciętnym faktycznym zużyciem energii (nawet w przypadku bardzo zróżnicowanego profilu mieszkańców).

Czy domy pasywne nie są zbyt drogie?

W zachodniej części Europy istnieją firmy, które oferują domy pasywne w cenach porównywalnych ze standardowym budownictwem. W Polsce, odpowiednia jakość elementów dla budownictwa pasywnego zazwyczaj przekłada się na koszta dodatkowe, choć są one coraz mniejsze. Jedna z ostatnich inwestycji w Polsce czyli dom prefabrykowany na konstrukcji szkieletu drewnianego o powierzchni 120m2 zrealizowany przez firmę Multicomfort pokazuje, że dodatkowy koszt budowy nie powinien przekroczyć 15 proc. w porównaniu ze standardowym budynkiem wybudowanym zgodnie z normami obowiązującymi w Polsce. Na przykład w Niemczech oszczędności energii, wahające się pomiędzy 500 a 1000 euro rocznie, w połączeniu z przywilejami podatkowymi oraz specjalnymi uprzywilejowanymi stopami oprocentowania przez niemiecki Bank Odbudowy sprawiają że domy pasywne są tam jedynym sensownym rozwiązaniem. W Gminie Słomniki utrzymanie np. pasywnej hali rekreacyjno-sportowej jest o ok. 50 proc tańsze niż budynku wybudowanego tradycyjna technologią.

Czy można otwierać okna w domu pasywnym?

Mieszkańcy mogą oczywiście otwierać okna kiedykolwiek zechcą, jednakże nie muszą tego robić; instalacja wentylacyjna zaopatruje bowiem nieustannie dom pasywny w dostateczną ilość świeżego powietrza. Rozwiązanie takie ma wiele zalet – dzięki sprawnym filtrom układu wentylacyjnego powietrze w pomieszczeniach pozbawione jest zanieczyszczeń oraz pyłków, inaczej niż ma to miejsce w przypadku wentylacji za pomocą otwierania okien. Jakość powietrza w domu jest zawsze doskonała, nawet kiedy nie ma w nim mieszkańców lub okna nie są nigdy otwierane. Oczywiście, tak jak w przypadku wszystkich innych domów, jeżeli zimą okna pozostawione będą otwarte przez dłuższy czas, temperatura powietrza w pomieszczeniu zmniejszy się zauważalnie i tym samym zwiększy się zużycie energii na ogrzewanie.

Ludzie często wyrażają zastrzeżenia odnośnie potrzeby instalacji wentylacyjnej. Czy występują problemy z bakteriami, hałasem i przeciągami?

Instalacja wentylacyjna w domu pasywnym jest układem, który doprowadza świeże powietrze do pomieszczeń, a nie instalacją klimatyzacyjną z wykorzystaniem powietrza recyrkulacyjnego. Rozwój bakterii jest problemem wyłącznie w instalacjach z zamkniętym obiegiem powietrza (i tylko wtedy, gdy są źle eksploatowane). Odgłosy powodowane przez wentylator i zawory są prawie całkowicie wyeliminowanie dzięki zastosowaniu środków, które obniżają poziom hałasu (np. zamocowania wibroizolacyjne, niskie prędkości przepływu powietrza, obudowy dźwiękochłonne kanałów). Dysze dalekiego zasięgu rozprowadzają powietrze nawiewne wzdłuż sufitu, skąd dyfunduje ono równomiernie na całe pomieszczenie z prędkością ledwie odczuwalną.

Źródło: Polski Instytut Budownictwa Pasywnego

Odsłony: 6513